O mně

Jmenuji se Ivo Karas a toto jsou moje stránky zabývající se fotografováním. To je mým koníčkem již více než dvacet let. Za tuto dobu jsem vystřídal různé přístroje od velikosti negativu kinofilmového políčka, přes střední formát až po ten velký. Ty úplně největší fotoaparáty, tzv. ULF (Ultra Large Format) se vyráběly spíše ojediněle a jejich nabídka je tudíž velice omezená. Tak jsem jednoho dne začal vymýšlet a následně i vyrábět svůj vlastní fotoaparát. Postupně jsem vyrobil prototyp formátu 50x50cm, potom ještě druhý a následně i třetí, evolucí vyladěný přístroj. Nakonec jsem na druhý model vyrobil nástavbu pro výsledný formát 75x75cm, což je velikost která se nikdy sériově nevyráběla a je tedy raritou. Abych dosáhl z mého pohledu i nekompromisní kvality obrazu, vrátil jsem se zpět k pramenům fotografie do století páry. Tehdy vznikaly (po Daguerrotypii) první fotografické obrazy na sklo, tzv. AMBROTYPIE. Touto historickou technikou nazývanou také: „mokrý kolodiový proces“, vzniká jediná originální fotografie s dokonale ostrým obrazem bez zrna.

Celý proces začíná politím skla vrstvou kolodia, následuje tzv. zcitlivení v roztoku dusičnanu stříbrném (na kolodiu se utvoří vrstva stříbra), poté se toto zcitlivené sklo uzavře do světlotěsné kazety která se vloží do fotoaparátu. Následuje expozice, tedy osvícení vrstvy stříbra přes objektiv. Tímto osvícením vznikne na stříbře tzv. latentní (neviditelný) obraz, tento se stane viditelným až po politím vývojkou, přerušením a ustálením. Toto vše se musí stihnout do přibližně deseti minut, než kolodium na skle zcela zaschne. Vodou vymytý a usušený obraz se musí nakonec ještě zakonzervovat pryskyřicí. Takto vzniklá fotografie je s jinými technologiemi těžko srovnatelná a pohled na ni je opravdu vyjimečný. Každá fotografie je unikát.

Takto jsem tedy, po několika letech experimentování konečně dospěl k fotografii, kterou považuji za hodnotnou. Zároveň ale vím, že je stále co zlepšovat.

Závěrem bych chtěl touto cestou poděkovat několika kolegům kolodistům z webu temnakomora.cz, bez jejich rad by byla moje cesta daleko klikatější.

 

PS: aktuálně už fotografuji na skla 100x100cm. Tento formát mi umožňuje portrétovat i více osob najednou ve skutečné velikosti. Celý proces je sice komplikovanější, ale výsledný obraz je impozantní.